مازندران, تنکابن

0919-468-0916

ساعت کاری: 9:00 صبح الی 6:00 عصر


درباره طراحی معماری

طراحی معماری ساختمان (Architectural Design) یا (طراحی ویلا مدرن) به فرایندی می گویند که در آن فضاهای مختلف به شکل نقشه های معماری به تصویر کشیده می شوند. دفتر معماری تلاش می کند تا در طی سه مرحله کلی فاز صفر معماری، فاز یک و دو معماری این کار را به دو شکل طراحی فرم گرا یا عمل گرا به سرانجام برساند. برای به سرانجام رسیدن این موضوع نیاز است که دستورالعمل ها، الگو و مدل های مختلف توسط معمار لحاظ شوند تا به یک طرح کلی که در نهایت توسط کارفرما تعیین و تأیید می گردد برسد. در واقع معماران باید با چیدن راهکارهای مختلف در طراحی معماری، تغییرات مختلف براساس محدودیت های موجود مثل بودجه، ایرادات فنی و شهرداری و وضعیت خاص پروژه را به وجود آورده و طراحی معماری را نزدیک به نظر مشتریان بچیند. شرکت طراحی معماری آد با سال های تجربه موفق در عرصه های داخلی و بین المللی آماده خدمات رسانی در خصوص طراحی معماری است. در ادامه توضیحات کامل در این خصوص ارائه خواهند شد.

پیش نیازهای طراحی معماری

در طراحی ویلا مدرن و آپارتمان ها، معمار باید ابتدا پیش نیازهای آن را برطرف کرد تا بتوان طبق مراحل آن پیش رفت. پیش نیازهای طراحی معماری اشاره به مواردی دارند که با انجام آنها یک طراحی حرفه ای و اصولی انجام خواهد گرفت. پیش نیازهای شروع روند طراحی معماری عبارتند از:

در این مرحله باید یک بررسی جامع و کامل از کلیات پروژه انجام بگیرد که برای این کار می توان از بررسی های میدانی، چک کردن موقعیت بنای ساختمان، داده های موجود، مقررات منطقه و ضوابط شهرداری، درخواست های کارفرما و نیازهای موجود کمک گرفت. بنابراین بخشی از این کارها به منظور شناخت فرصت ها و محدودیت ها و نقاط ضعف و قوت و بخشی دیگر به منظور امکان سنجی و موفقیت آمیز بودن پروژه با توجه به وضعیت فعلی و تحلیل های بازار است.

یک پیش نیاز بسیار مهم در طراحی معماری این است که اساسا معماران و مهندسین کاملا توجیه باشند که انتظارات و خواسته های کارفرما چیست که قبل از شروع طراحی باید مشخص شود مثلا چه طرحی مدنظر دارد، روی چه سازه ای می خواهد پیاده سازی کند و خواسته های کارفرما برحسب نوع سازه و مصالح و نیروی کار و غیره چیست.

در طراحی معماری مرحله پیش نیاز بسیار مهمی به نام دریافت اطلاعات سایت پروژه وجود دارد. در طراحی های معماری باید به خوبی مشخص باشد که پروژه چه وضعیتی دارد، در کجا واقع شده، چه ارتباطی با سایر ساختمان ها و محیط اطراف دارد، تغییرات اقلیمی و محیط زیستی اطراف چگونه است و غیره. در این مرحله است که کلیه اطلاعات در اختیار طراحان و معماران جهت طراحی کامل قرار می گیرند.

در طراحی معماری باید کاملا مشخص باشد که مکانی که ساختمان پروژه در آن قرار گرفته از لحاظ زیست محیطی، اقلیمی و محیطی چه شرایطی دارد و چه عواملی بر روی آن اثر می گذارند. با شناخت این عوامل بهترین متریال ساختمان، جهت گیری و نورگیری ساختمان و کلیه موارد دیگر لیست خواهند شد.

طبیعتا قبل از اینکه به چگونگی طراحی معماری فکر کنید باید به فکر ایده پردازی و بررسی کانسپت های مختلف باشید. برای این کار لازم است پروژه های مشابهی که طراحی آنها وارد فاز اجرایی و عملیاتی شده را از نزدیک ببینید و بررسی دقیقی براساس فاکتورهای مختلف داشته باشید. با این کار می توانید ایده پردازی کنید و در نهایت با توجه به شرایط خاصی که هر پروژه دارد، بهترین طراحی معماری را در نوع خود ارائه نمایید.

با توجه به کلیه بررسی ها و فرایندهایی که تاکنون انجام شده اند یکسری اطلاعات در اختیار دارید که به کمک آنها می توان کانسپت اولیه یا مفهوم کلی از طرح احتمالی نهایی آینده را شبیه سازی کرده و جنبه های مختلف آن را برای اجرایی شدن و رفع چالش ها بررسی نمایید. بر همین اساس است که در این مرحله در مورد شیوه اجرا هم ایده پردازی می شود.

این مورد از پیش نیازهای طراحی معماری به منظور تعیین تمامی بخش های داخلی و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر انجام می شود. معماران در این مرحله می توانند بخش بندی های لازم را انجام داده و ارتباط آنها را به شکل شماتیک نشان دهد تا جایگذاری هر قسمت به طور تقریبی مشخص باشد.

یکی دیگر از پیش نیازهای الزامی طراحی معماری طراحی های دو بعدی و سه بعدی فضا و حجم بنا به شکل شماتیک است تا طراحان و معماران متوجه شوند طرح نهایی قابلیت اجرایی دارد. البته همانطور که گفتیم همه چیز شماتیک است و در صورت تأیید اولیه آماده بسط یافتن و طراحی های دقیق خواهد شد.

هر ایده و طرح معماری برای اینکه وارد فاز اجرایی شود باید فازهای صفر تا دو معماری را سپری کند و انواع نقشه های ساختمانی ترسیم شوند. در این حالت طراح می تواند کلیه طرح های ذهنی خود را بر روی طرح شماتیکی پیاده کرد و با کمک نرم افزارهای مختلف به آن عینیت و دقت زیادی ببخشد. پس از انجام کلیه پیش نیازهای روند طراحی معماری مراحل آن شروع می شود. در ادامه قصد داریم به طور مفصل به این مسأله بپردازیم.

Ready To Start New Project With Intrace?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.